Americký misionár dostal cenu za premenu sŕdc kolumbijských povstalcov z FARC

 

Americký misionár získal ocenenie za jeho desaťročia práce medzi Revolučnými ozbrojenými silami Kolumbie alebo FARC, ktorého 50-ročný boj proti vláde bola najdlhšia nepretržitá vojna. Boj skončil mierovou dohodou vlani v auguste.

Russell Stendal bol v Kolumbii viac než pol storočia, čo prišiel s rodičmi, ktorí boli misionári pre pôvodných obyvateľov v tejto krajiny; to mu neskôr pomohlo budovať vzťahy s povstalcami.

Stendal bol unesený FARC a ďalšími povstaleckými skupinami, ale neskôr začal v Bogote so službou Kolumbia pre Krista s myšlienkou, že aj jeho väznitelia z FARC sa môžu dozvedieť o kresťanstve a zmeniť svoje srdcia i myseľ partizánov.

Stendal získal cenu v Bogote (22. januára) od First Step Forum s názvom The Shabaz Bhatti Freedom Award pomenovanú po prvom pakistanskom kresťanskom ministrovi, zavraždenom pred takmer piatimi rokov po jeho kritike pakistanských zákonov o rúhaní a jeho obhajobe Asia Bibi, ktorá čelí trestu smrti za „rúhanie“.

 

Fínsky zakladateľ First Step Forum’s Johan Candelin vo svojom prejave povedal, že Stendal si zaslúži ocenenie za svoje „mimoriadne mierové práce po dobu 32 rokov“. Pripomenul, že jeho úsilie viedlo k zmene sŕdc mnohých vodcov FARC a tiež v kolumbijskej armáde. „Mnohí boli uzdravení ako výsledok jeho modlitieb,“ povedal.

„Nikdy som nič také nevidel,“ dodal. „Božia ruka bola na živote a diele Russa Stendala unikátnym spôsobom.“

Medzi predchádzajúcich ocenených patria pápež František, Aun San Su Ťij z Barmy, Dr. Hany Hanna z Egypte a biskup Malkhaz Songulashvili z Gruzínska.

Candelin povedal pre World Watch Monitor, že Stendal (známy aj pod menom Martin) bol nominovaný na Nobelovú cenu za mier niekoľkými kolumbijskými generálmi armády, ktorí povedali: „FARC by nikdy bez Božej ruky nepodpísala dohodu“.

Stendal, so svojou dcérou Alethia, napísal knihu „Skrytá Agenda: Pravdivý príbeh z pozadia kolumbijských mierových rokovaní s FARC“, publikoval Aneko Press v roku 2014.

Kolumbia je na 50. mieste podľa Open Doors z krajín, v ktorých je ťažké žiť ako kresťan. Najväčším problémom v tejto krajine je podľa Open Doors organizovaná trestná činnosť.

 

Zdroj: World Watch Monitor

Foto: youtube.com

Kategórie Cirkev

Nechať odkaz

Tvoja emailová adresa nebude zverejnená