Pastor: Sudán vyhlásil vojnu kresťanom

 

Kresťanský pastor v Sudáne hovorí, že vláda „vyhlásila vojnu proti kresťanom,“ pretože sa obávajú, že moslimovia budú vedení k Ježišovi Kristovi, čo je dôvod, prečo sú pastori posielaní do väzenia a kostoly sú zničené.

Tím pracovníkov z organizácie monitorujúcej prenasledovanie kresťanov urobila rozhovor s dvoma pastormi z Južného Sudánu pre noviny The Christian Post. Obaja boli predtým uväznení v Sudáne pre svoju vieru.

V roku 2014 som cestoval do Chartúmu, aby som sa ujal novej úlohy pre South Sudan Evangelical Presbyterian Church. Keďže som vedel len málo o tom, že Sudán vyhlásil vojnu proti kresťanom, tak som bol zatknutý hneď druhý deň po kázni v istom kostole v Chartúme. Vo väzení som strávil deväť mesiacov,“ povedal pastor Michael Yat.

Michael povedal, že sudánska vláda nechce v krajine kresťanov, ktorí vedia arabsky, „pretože sa obávajú, že môžu ľahko priviesť moslimov ku Kristovi.“

„Neumožňujú pastorom osloviť moslimov v Chartúme, Darfúre a Nube. Ide o prísne moslimské oblasti.“

Niekoľko pastorov bolo zatknutých v Sudáne v posledných mesiacoch, často na základe vykonštruovaných obvinení národnej bezpečnosti. Organizácie ako v Americké centrum pre právo a spravodlivosť začali globálnu petíciu za oslobodenie pastorov. V súčastnosti ako sú prebieha kampaň za oslobodenie pastora Hassana Abduraheema, ktorý bol odsúdený na 12 rokov väzenia.

Vláda v Chartúme nariadila demoláciu desiatok kostolov a zahraničným kresťanom hrozí vyhostením.

Organizácia Open Doors USA radí Sudán na piate miesto na svete, pokiaľ ide o prenasledovanie kresťanov. Takmer vždy bol zaradený do top 20 na World Watch Liste od roku 1993.

„Vláda v Sudáne používa súd, aby zastrašila kresťanov a medzinárodné organizácie, ktoré sa snažia kázať evanjelium alebo napomáhajú trpiacim kresťanom.“

Oceňujeme úsilie, ktoré bolo vyvinuté prostredníctvom medzinárodných organizácií pre spravodlivosť a ľudské práva a vieme, že Pán bude držať kresťanov v bezpečí, pretože hlásajú evanjelium Ježiša Krista,“ pokračoval pastor.

Michael a Reith bol uväznení na viac ako šesť mesiac a čelili trestu smrti za špionáž a sprisahanie. Väčšinu času im bolo znemožnené komunikovať so svojimi rodinami alebo advokátom.

Zdroj: The Christian Post 

Foto: World Watch Monitor (Kuwa Shamal vľavo a Hassan Taour)

Kategórie Zahraničie

Nechať odkaz

Tvoja emailová adresa nebude zverejnená