Ateista Ricky Gervais vs kresťan Stephen Colbert – Kto vyšiel ako víťaz?

 

Je prekvapujúce vzhľadom na množstvo „debát“ medzi ateistami a veriacimi za posledných 10 rokov, ako málo skutočných stretnutí existuje.

Formálne debaty sa iste uskutočnili. Ale majú tendenciu byť medzi akademikmi, ktorí argumentujú nad filozofiou, vedou a ďalšími odbornými témami. Aj keď je to dôležité, nemajú často jazyk bežných laikov.

Vyšli populárne knihy na oboch stranách debaty. Ale tie boli často publikované bez interakcie medzi medzi autormi. Richard Dawkins odmieta diskutovať s mnohými kresťanmi, zatiaľ čo je smutné, že niektoré popredné kresťanské hlasy nedokážu vyjadriť vieru spôsobom, ktorý je dostatočne presvedčivý pre ateistov.

Vďaka Bohu aspoň za Stephena Colberta a Rickyho Gervaisa.

Britský herec, spisovateľ a komik Gervais sa stal jedným z najviac verejne známym ateistom v posledných rokoch. Jeho úspech, ktorý začal s britskými seriálmi The Office a Extras, mu umožnil vstup do sveta Hollywoodu, kde je pravidelne pozývaný do rôznych populárnych relácii.

Gervais pravidelne používa túto platformu k obhajobe svojho ateizmus. Jeho pravidelné tweety ponižujú vieru a vystupuje vo videách propagujúcich ateizmus. V jednom z nich Gervais tvrdí, že by bolo dobré, keby rodičia neučili svoje deti metafyzickým presvedčeniam, kým im nie je 20 rokov. „V tom prípade by bolo viac ateistov a menej veriacich, ak by ste nesmeli učiť čokoľvek a nesmeli spomínať nejakých bohov alebo akékoľvek vieru, kým im nebolo 20… Je prekvapujúce, že sme schopní sa držať tejto stredovekej viery.“

Stephen Colbert, jedno z najväčších mien v americkej televízii, pravidelne spomína svoju vieru. Rovnako ako Gervais, občas používa jeho platformu k obhajobe svojej viery. Viera je dôležitou súčasťou jeho života, tak hovorí o tom v jeho talk show a v rôznych rozhovoroch.

Argumentoval už s niektorými z najznámejších ateistov, ako je napríklad Bill Maher. Takže keď sa Gervais stal hosťom Colbertovho programu, bolo takmer nevyhnutné, že začali hovoriť o Bohu…

Colbert požiadal Gerviasa odpovedať na jednu z najzásadnejších otázok, ktorej všetci musíme čeliť v tej či onej dobe.

„Prečo je tam niečo namiesto ničoho?“ Gervais sa zdá byť dočasne „uzemnený.“ „To nedáva vôbec zmysel. To nie je voľba,“ zamietajúc túto otázku, ktorú Heidegger popísal ako „zásadnú otázku metafyziky.“

Gervais potom vystrelíl späť: „Otázka nestojí prečo, ale ako?“

No, nie tak rýchlo Ricky…Otázka „ako“ je nesmierne dôležitá, ktorú vedci neustále sa snažia vysvetliť. Ale otázku „prečo“ nemožno odpovedať vedou. Je to iný druh otázok.

„Prečo je irelevantné,“ tvrdí Gervais – ako keby všetky otázky týkajúce sa dôvodov pre existenciu vesmíru, mohli byť jednoducho zmietnuté zo stola.

Gervais ďalej pokračuje, že neverí v Boha, pretože pre to neexistuje žiadny dôkaz.

„Všetko vo vesmíre raz tresklo do niečoho menšieho než je atóm,“ povedal potom (správne sa odvolával na vedecký konsenzus).

„To však, ale neviete,“ tvrdí Colbert späť – v snahe ukázať, že „dôkaz“ tohto tvrdenia je príliš vysoký štandard pre Gervaisa – pokiaľ nemôže „dokázať“, čo sa stalo na začiatku vesmíru.

„Jednoducho veríte Stephenu Hawkingovi, a to je vec viery v jeho schopnosti,“ pokračuje Colbert. „Vy sám to neviete, ale ste to prijal, pretože vám to niekto povedal.“

Gervais nemôže dať priamu odpoveď, takže sa vracia späť k tvrdeniu, že „veda to neustále dokazuje po celú dobu.“

Colbertovým cieľom nie je podkopať vedu. Je to inteligentný človek. Len ukazuje, ako sa Gervais drží dvojakého prístupu.

Nevidí žiaden „dôkaz“ o Bohu, a preto je ateista – v poriadku. Ale potom tvrdí, že veda prináša konštantné „dôkazy“ – aj keď jednoducho nie je ten prípad.

Veda analyzuje dôkazy a prichádza s najlepším vysvetlením. Napriek tomu, že to naozaj nie je možné, aby napríklad „dokázala“, čo sa stalo na počiatku vesmíru.

Ako to jeden fyzik povedal: „Kým sú dôkazy v súlade s teóriou, považujeme teóriu overenú. To ale nebude nikdy preukázané.“

Všetko, čo my ako kresťania žiadame od ateistov ako Gervais, je čestná debata. Mnohí z nás sú nadšení pre vedu a jej schopnosti pomôcť nám vysvetliť svet.

Veríme, v evolúciu, zmenu klímy a zvyšok vedeckého konsenzu. Myslíme si, že veda je najlepší spôsob, ako vysvetliť „ako“ otázky. Len sa proste nedomnievame, že veda dokáže vysvetliť „prečo“ otázky.

Dvaja poprední zabávači debatovali v televízii a mne to pripadá, že jeden z nich ukázal nedostatky v tej druhej pozícii. Debata môže pokračovať…

 

Zdroj a foto: Christian Today 

 

Kategórie Komentáre

Nechať odkaz

Tvoja emailová adresa nebude zverejnená