Parížska konferencia o mieri na Blízkom východe skončila s nevýrazným vyhlásením

 

Izraelskí predstavitelia si po nedeľňajšej (15.1.2017) parížskej konferencii vydýchli. Tá skončila vyhlásením, ktoré bolo voči Izraelu oveľa menej kritické, ako sa očakávalo.

Americký minister zahraničných vecí John Kerry ubezpečoval izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, že USA napriek zhovievavejšiemu zneniu nepodporia v Bezpečnostnej rade OSN žiadny návrh, ktorý bude z vyhlásenia vyplývať.

Záverečné komuniké vyzýva na usporiadanie ďalšej podobnej konferencie do konca tohto roka, aj s účasťou Izraela a Palestíny, s cieľom „podporiť obe strany pri presadzovaní vytvorenia dvoch štátov prostredníctvom rokovaní“ a tiež vyzvalo „každú stranu, aby sa zdržala jednostranných krokov, ktoré by predčasne hodnotili výsledok rokovaní o otázkach konečného statusu, vrátane, okrem iného v otázkach Jeruzalema, hraníc, bezpečnosti, utečencov a takých, ktoré jednotlivé krajiny odmietajú uznávať.“

Predstavitelia Veľkej Británie vyjadrili nad konferenciou pochybnosti: „Máme určité výhrady k medzinárodnej konferencii, ktorej cieľom je presadzovanie mieru medzi oboma stranami bez ich účasti, ktorá sa navyše koná proti vôli Izraelčanov.“ Záverečné vyhlásenie konferencie Veľká Británia odmietla podpísať.

Konferenciu údajne sprevádzali obavy v súvislosti s ohláseným plánom novozvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa presťahovať americké veľvyslanectvo z Tel Avivu do Jeruzalema, čo by podľa viacerých mohlo znamenať ďalšie roznietenie násilia v regióne.

Premiér Netanjahu označil summit za „zmanipulovanú konferenciu“, ktorou Izrael nebude viazaný. Izrael odmieta medzinárodnú angažovanosť v mierovom procese a tvrdí, že dohoda môže nastať len prostredníctvom priamych rokovaní medzi oboma stranami.

zdroj ICEJ News, preklad -vj-

Foto: icej.cz

Kategórie Politika

Nechať odkaz

Tvoja emailová adresa nebude zverejnená