Keď si dávame Novoročné predsavzatia, mali by sme sa vyhnúť trom veciam

 

Keď sa priblíži koniec roka, viacerí z nás premýšľame a prichádzame s cieľmi, ktoré chceme dosiahnuť budúci rok. Niekto ich volá Novoročné predsavzatia, iní ciele viery.

Nech ich už voláme akokoľvek, dávame si ich a chceme si ich dávať takým spôsobom, aby sa naozaj splnili. Dávanie si predsavzatí nie je nedostatkom zbožnosti. Keď si dávame ciele, naozaj si ceníme Boha a chceme žiť spôsobom, ktorý Ho viac oslávi.

Na prelome rokov si s radosťou čítam jeden verš – Iz 54:2 – “Rozšír miesto svojho stanu a nech roztiahnu čalúny tvojich príbytkov; nezabraňuj! Roztiahni na dlhoko svoje povrazy a upevni svoje kolíky!”

Izaiáš hovorí o vložení sa do nádherných Božich vecí a to je to isté ako stanovovanie si cieľov.

Nie vždy si stanovujeme ciele správnym spôsobom. Pri dávaní si Novoročných predsavzatí, by sme sa mali myslieť na tieto tri veci.

  1. Nepoužívame akčný plán

Ciele sú ohromné, ale rovnako dôležité alebo dôležitejšie je vedieť, ako ich dosiahnuť. Veľa predsavzatí je finančných. Chceme mať určitý príjem a chceme ušetriť určitý obnos peňazí, ale ak neprídeme s plánom alebo so stratégiou ako to dosiahnuť, tak sa to asi nestane.

Ježiš hovorí v Lk 14:28 – “Lebo veď ak niekto z vás chce vystaviť vežu, či si nesadne prv a nespočíta nákladu, či má toľko, aby mohol dostavať?”

Plány uisťujú, že vieme, kam ideme, keď smerujeme k svojmu cieľu.

  1. Konať podľa seba

Život sa najlepšie žije s inými ľuďmi a tak je to aj s cieľmi. Hoci nie je rozumné zveriť sa so svojimi cieľmi celému svetu s ukážkami na Facebooku alebo ukázaním videa na YouTube, je dobré podeliť sa s nimi v malom kruhu, ktorý pomôže pri dosahovaní vašich cieľov.

Vždy sa rozhodnem podeliť so svojimi osobnými cieľmi s manželkou a malou skupinkou mužov, keď sa schádzame v kresťanskom spoločenstve.

  1. Stanovenie si nereálnych cieľov

Chceš chudnúť, ale ťažko môžeš očakávať, že schudneš 25 kg za mesiac. V našej snahe po výsledku skáčeme hneď za najlákavejším cieľom bez triezveho uvažovania.

Príslovie 21:5 hovorí – “Myšlienky usilovného vedú iba k zisku, ale každý, kto sa ponáhľa, robí to iba na nedostatok.”

Keď prídeme s plánmi, je dobré si ich stanoviť uskutočniteľné, ktoré vieme splniť tak skoro, ako je to len možné.

 

Zdroj: The Christian Today

Foto: Wikimedia Commons

 

 

Kategórie Cirkev,Komentáre

Nechať odkaz

Tvoja emailová adresa nebude zverejnená