Nový vojnový film Hacksaw Ridge od Mela Gibsona, kde modlitba slúži ako zbraň (VIDEO)

 

Prichádzajúci film od Mela Gibsona „Hacksaw Ridge“ poukazuje na hrdinstvo medika v americkej armáde, ktorého jedinou zbraňou počas Druhej svetovej vojny boli modlitby.

Založený na netradičnom, ale reálnom príbehu Desmonda Dossa, ktorý slúžil v Okinawe počas najkrvavejších bojov vojny v Pacifiku a akoby zázrakom zachránil 75 mužov bez jediného výstrelu, sa „Hacksaw Ridge“ prvýkrát objaví v kinách 4. novembra 2016. Rolu hlavnej postavy dostal herec Andrew Garfield, ktorý hral aj Spidermana.

Doss slúžil ako desiatnik v americkej armáde, ale odmietol do ruky zobrať zbraň, alebo niekoho zabiť kvôli jeho viere – bol advenista siedmeho dňa. Práve preto bol presvedčený o tom, že bude najlepšie, ak sa stane medikom. Jeho citát na medaile cti (Medal of Honor) je: „Doss sa odmietol skryť a ostal na miestach, kde sa strieľalo s mnohými zranenými, aby ich po jednom odniesol k okraju zákopu, kde ich spúšťal do rúk spolubojovníkov.“ Počas svojich misií sám seba vystavil streľbe ťažkých zbraní a mínometu, bol niekoľko krát zranený, ale nikdy vo svojej činnosti nepoľavil.

Je jediným vojakom americkej armády počas Druhej svetovej vojny, ktorý bojoval v predných líniách bez zbrane. Jeho zbraňou boli modlitby, ktoré často používal, keď zachraňoval svojich vojakov spoza nepriateľskej línie.

Obrovská odvaha a rozvaha vojaka Dossa sa stali symbolmi 307. a 77. oddielu pechoty v americkej armáde. Jeho viera a odvaha si zaslúžili veľký obdiv medzi jeho nadradenými, ale aj medzi vojakmi na jeho úrovni.

Aj keď bol pravidelne kritizovaný za to, že nechcel zbraň, nakoniec zachraňoval životy ľudí, ktorí ho za to najviac odsudzovali. Veril tomu, že vojna bola nevyhnutná, ale myslel si, že ľudia by sa za žiadnych podmienok nemali zabíjať. Tento vojak, pôvodom z Virginie, sám seba nazval „svedomitým spolupracovníkom“, keď sa hlásil do služby.

V októbri 1945 bol Doss ocenený medailou cti (Medal of Honor) prezidentom Harrym Trumanom. „Som na teba hrdý,“ hovoril prezident. „Toto si naozaj zaslúžiš. Toto považujem za väčšiu česť ako byť prezidentom.“

V roku 1946 bol prepustený z armády z dôvodu tuberkulózy. Zomrel 23.3.2006 vo veku 87 rokov. Jeho pohreb sa uskutočnil na cintoríne Chattanooga National Cemetery v štáte Tennessee.

Od filmov „Apocalypto“ a „Umučenie Krista“ je tento prvý, ktorý režíroval Gibson sám. S Garfieldom v hlavnej úlohe sa vo filme objavia aj herci Sam Worthington, Luke Bracey, Teresa Palmer, Hugo Weaving, Rachel Griffiths a Vince Vaughn.

Scenár napísali Andrew Knight a Robert Schenkkan. Film bude mať svetovú premiéru 4. novembra 2016.

Autor: The Christian Post

Foto: Facebook.com

Kategórie Kultúra

Nechať odkaz

Tvoja emailová adresa nebude zverejnená